Adet Söktürücü Doğal yollar ve Kürler

Adet Söktürücü Doğal yollar

Bayanların ergenlik dönemlerinden itibaren yani 13 yaşından başlayarak menopoza kadar devam eden döneme adet dönemi adı verilmektedir. Bu dönem her bayan için geçerli olup, adet görmeyi sağlayan endometrium adı verilir. Kadınların rahimlerinin içerisin de bulunan endometrium her ay yenilenir ve bu yenilenmede meydana gelen ölü hücreler ve endometriumdan salgılanan bazı maddeler her ay kan ile beraber dışarı atılır. Bu durum ise bayanlarda adet dönemi olarak adlandırılmaktadır. Adet dönemi yaklaşık olarak 28 ile 30 günde bir tekrarlanırken, kanama süresi ise 1 ile 8 gün aralığında normal olarak karşılanmaktadır. Çoğu bayan adet dönemini 3 ile 5 gün aralığında geçirmektedir.

Bazı dönemler de bayanlar adet gecikmesi yaşamaktadır. Bu adet gecikmelerinin tabi ki bazı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebeplerden en yaygın olan 7 sebebini sizler için araştırdık.

Adet Söktürücü Doğal yollar ve Kürler
Adet (regl) söktürücü
  1. Stres

Stres, hemen hemen sağlık konusun da birçok aksaklıklar meydana getirmekte olup, adet gecikmesini de sağlar. Kişinin kendisini oldukça stresli hissetmesi durumun da vücut karşı tepki vererek kendisini doğuma yani yumurtlamaya hazır hissetmeyebilir. Bu durumda da yumurtlamayı salgılayan organ işlevini kaybetmeye başlayabilir. Bunun için adet gecikmelerinin başlıca sebepleri arasın da stres yer almaktadır. Özellikle hayatınız da büyük önem taşıyan iş değişikliği, aileden birisini kaybetme, ülke değiştirme gibi hayatınızı etkileyen ve strese yol açan sebepler ile karşı karşıya kaldıysanız dikkatli olmayı ve kendinizi strese kaptırmadan toparlamanızı tavsiye ederiz. Stres sadece adet gecikmesin de değil diğer tüm hastalıkları da tetiklemektedir.

  1. Grip

Adet gecikmesini tetikleyen diğer sebeplerden birisi de grip gibi soğuk algınlığı olabilir. Bunun nedeni ise aynı duygusal olarak hissettiğiniz stres gibi vücut da fiziksel strese girebilir. Bu grip gibi hastalıkların yaşandığı dönemler de meydana gelmektedir. Normal şartlar da bayanların yumurtlama dönemlerin de yaşadıkları grip gibi hastalıklar var ise yumurtlama gerçekleşmez. Bu durum da adet gecikmesini meydana getirir.

 

  1. İlaçlar

İlaçların bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler arasın da adet gecikmeleri olabilir. Özellikle doğum kontrol ilaçları adet gecikmelerine yol açabilir. Yeni bir ilaca başladıysanız veya daha önce kullandığınız ilacın dozunu arttırdıysanız adet düzensizliği yaşamanız mümkün olabilir. Doğum kontrol ilaçları sadece adet gecikmesi ile belirti vermediği gibi âdetinizin daha açık renkli, kesik kesik gelmesini de sağlar. Bunun düzene girmesi ise aylarınızı alabilir. Adet düzensizliğine yol açabilecek olan doğum kontrol ilaçlarından diğerlerini sıralamak gerekir ise; antideprasanlar, kemoterapi ilaçları gibi sıralanabilir. Kullandığınız ilaçların adet gecikmesi ile ilgisinin olup olmadığını ise doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

  1. Kilo Değişiklikleri

Bir kişinin kilo vermesi ya da alması vücudun da bir takım değişikliklere yol açmaktadır. Bu değişikliklerin arasın da tabi ki adet gecikmeleri bulunmaktadır. Kilo kaybı ya da kilo alımın da adet düzensizliğinin oluşması için ciddi bir kilo değişikliklerinin olması gerekmez. Küçük farklılıklarda da adet düzensizlikleri oluşabilir. Özellikle kilo veren bir kişinin vücut kitle endeksi 18’in altına düştüyse âdeti kesilebilir.

  1. Yoğun Egzersizler

Genellik sporcuların başına gelen bu durum da aşırı derece de egzersiz yapımı adet gecikmelerinin meydana gelmesini sağlayabilir. Özellikle kilo vermek amacı ile yapılan egzersizler de kalori miktarını düşürerek, yoğun egzersiz yapıyorsanız âdetiniz kesilebilir.

  1. Seyahat Etmek

Seyahat etmek vücutta normalde yorgunluk dışın da etki vermese de ülke değişikliklerin de saatin oldukça farklı olması durumun da vücutta bazı değişiklikler olabilir. Bu durum da hormonal dengede bozukluk olmasından kaynaklı olarak adet gecikmeleri yaşanabilir.

  1. Yaş

Ergenlik dönemine yeni girmiş ve yeni adet olmaya başlamış bir genç kızın âdetin de gecikmeler yaşanması normaldir. Adet döneminden itibaren ilk yıllar adet düzensizliği yaşar ve yaşı ilerledikçe âdeti normale dönebilir. Menopoza giren bir bayanın da son senelerin de adet düzensizliği yaşaması normaldir.

Yukarıda sizler ile paylaştığımız adet düzensizliklerinin başlıca sebeplerindendir. Bu durumlar da veya farklı bir adet gecikmesi yaşadığınız durumlar da adet sökücü kullanıla bilinir. Adet sökücü denildiğin de akla gelen her ne kadar haplar olsa da, doğal yollar ile de adet sökücü uygulayabilir ve bu şekil de âdetinizin gelmesini sağlayabilirsiniz. Peki, bu doğal yollar ile yapılan adet sökücüler nasıl yapılır ve uygulanır diye soruyorsanız. Yazımızın devamını okumalı ve doğal adet sökücülerini kendiniz yaparak kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

 

Adet Söktüren Doğal bitki ve Kürler

Adet Söktürücü Doğal yollar ve Kürler
adet (regl)söktürücü doğal yollar

Kantoron: Bu otun adet sökücü etkisi bulunmaktadır. Bunun için adet gecikmesin de kullanıla bilinir. Kantoron otunu alarak 1 bardak kaynar suyun içerisine koyarak demlenmesi için 10 dakika kadar beklemelisiniz. Daha sonra ise günde 2 bardak olmak şartı ile yemeklerden önce tüketmelisiniz. Kantoron ot halin de değil de toz halin de satın aldıysanız 0.5 ile 2 gram arasın da tüketebilirsiniz.

Yarpuz- Filiskin: Bu otu da diğerin de olduğu gibi 1 bardak kaynar suyun içerisine 8 ile 10 gram arasın da koyarak günde 2 bardak olacak şekil de tüketmelisiniz.

Havuç Tohumu: Bu tohumun da adet sökücü etkisi bulunmaktadır. Bunun için günde 2- 3 bardak olacak şekilde kaynar suya ekleyerek tüketebilirsiniz.

Kekik: Kekiğin de ot halini 1 bardak kaynar suya 2 ile 3 gram arasında ekleyerek günde 3 bardak tüketebilirsiniz. Kekiğin de adet sökücü etkisi bulunmaktadır.

Soğan Kürü: Soğan kürü son zamanlar da konuşulan adet sökücü, gebelik şansını arttırıcı ve adet düzenleyici etkisinin olduğu söylenmektedir. Bu durum aslında doğru olup, soğan kürünü yapmak için ihtiyacınız olan tek şey normal kabuklu kahverengi soğandır. Soğan kürünün yapılması için mor, beyaz gibi soğanlar olmamaktadır. Sadece kahverengi kabuklu olan soğanlar kür için kullanıla bilinir. Öncelikle kuru soğanı olduğu gibi temizlemeden sirkeli suya yatırmalı ve biraz bekletmelisiniz. Daha sonra soğanı yıkamalı ve ayrı bir yerde tencereye su koyarak kaynatmalısınız. Kaynayan suya 1 tane soğanı kabukları ile birlikte 4’e bölerek atmalısınız. 5 dakika kadar kaynattıktan sonra ocağı söndürebilirsiniz. Kür hazır halde olup, kürü kullanmak için gerekli şartlar vardır. Bu kür ılık ve taze olarak tüketilmelidir. Aynı zaman da 6 ayda bir kez 15 günlük süre ile kullanılmalıdır. Kürde kullanılacak soğanın kesinlikle taze olması gerekmekte olup, bayat ve çimlenmiş soğan ile kür yapılmamaktadır. Düzenli olarak öğlen ve akşam yemeklerinden 10 dakika kadar önce içilmelidir.

Yukarıda saydığımız adet sökücü doğal yolları düzenli bir şekilde uygulayarak âdetinizin düzene girmesini sağlayabilirsiniz. Eğer düzelme yok ise bir kadın doğum uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top