Badem Yağının Saça Faydaları

Badem yağı badem çekirdeklerinden oluşur. İnsan vücuduna çok faydalı, hafif kokulu doğal bir yağdır. Badem yağı, acı badem yağı ve tatlı badem yağı olarak iki çeşide ayrılır.

Badem Yağının Saça Faydası

Saç bakımında sıklıkla kullanılan badem yağı, saçların beslenmesinde çok etkilidir. Saç uzatmak için kullanılan en yaygın kürlerdendir. Saçların yanlış işlem sonucu yıpranması ve yanmasında, saçın kendini toparlaması için en uzun ve en etkili yöntemdir. Saç bakımında badem yağı kullanılırken argan yağı ve Hindistan cevizi yağı ile birlikte kullanılarak etkisinin arttırılması da mümkündür. Badem yağı saç dökülmesini önler, saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır. Saçta kullanılan ısıtıcıların (düzleştirici, maşa, fön, vs.) saçları yıpratmasını önler. Badem yapı saça masaj yapılarak uygulandığında, saçların hızlı uzamasına yardımcı olur. E vitamini ve magnezyum açısından zengin bir yağ olduğundan saçları nemlendirir ve kepek oluşumunu engeller. Saç tellerini kalınlaştırır ve sağlamlaştırır. Saçların yumuşak ve ipeksi bir görünüm almasını sağlar

Badem Yağının Saç İçin Kullanım Şekli

Saçları kısa olan kişiler için bir buçuk yemek kaşığı, saçları uzun olan kişiler için ise üç yemek kaşığı badem yağı avuca dökülerek kuru saça masaj yapılarak uygulanır. Saçların yağı iyice emmesini sağlanır. Saça iyice yedirilen badem yağı bir veya iki saat saçta bekletilir. Sonra ılık su ile iyice durulanır. Ilık suyla badem yağından arındırılmış saç, günlük kullanılan şampuan ile saçlar tekrar yıkanır. Saç kremi uygulanarak hafifçe taranır. Badem yağının içine gül, lavanta gibi yağlar katılarak saçlarda hoş koku bırakması da sağlanabilir. Sonucun daha etkili olması için bir iki saatten fazla da saçta bekletilebilir. Herhangi bir zararı yoktur.

Badem Yağının Saçta Etkileri

Badem yağı saçta bekledikçe içindeki vitaminler saç köklerine kadar iner, buda saçların kökten beslenmesine yardımcı olur. Badem yağının içinde bulunan magnezyum ve yüksek miktarda mineral saçların hızlı uzamasını sağlar. Saç dökülmesini engellemek için magnezyuma ihtiyaç olduğundan badem yağını sadece saçınıza sürerek değil yiyerek de saçınızda faydasını görebilirsiniz. Saçta oluşan kellikleri engellemek için badem yağı yatmadan önce saç diplerine masaj yapılarak iyice yedirilir. Ilık bir havlu ile saçlar sarılarak gece boyunca bekletilir. Sabah saçlar ılık su ile yıkanır. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman kellikler azalır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top