Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

En değerli giysimiz olan cildimizi daha iyi tanımanız için cilt alt tonunu mutlaka öğrenmeniz ve kozmetik ürünlerinizin de seçimini bu tona göre yapmanız gereklidir. Kendimize uygun olan renkleri seçebilmeniz için cilt alt tonu ve bu tona uygun sıcak ve soğuk tonları öğrenmeniz gerçekten yardımcı olacaktır.

Cildinizin Alt Tonu Renkleri Nelerdir?

Cilt alt tonu üç tona ayrılan warm, cool ve nötr olarak sınıflandırılan bir yapıya sahiptir. Cool; soğuk alt ton olurken warm; sıcak alt ton, nötr de nötr alt ton olarak nitelendirilir. Cilt alt tonunun sarışın veya esmer olmakla bir ilgisi asla yoktur. Bu kapsamda da hangi cilt alt tonuna sahip olduğunuzu anlamanız yolları ise şöyledir;

Cilt Alt Tonunu Kolay Anlama Yöntemleri

Damar Testleri: Işıklı bir ortamda bileklerinizdeki damarların renklerine baktığınızda eğer damarlarınızı yeşil renk görüyorsanız warm alt tona sahipsiniz demektir. Eğer damarlarınızı mavi renkte görüyorsanız cool alt tonuna sahipsinizdir. Damar rengi için bir yorumunuz yoksa muhtemelen cilt alt tonu çeşidi nötrdür.

Altın ve Gümüş Testi: Altın bir kolye ya da yüzüğü taktığınızda cildiniz parlak ve canlı görünümdeyse warm alt tonuna sahipsiniz demektir. Gümüş yüzük veya kolye taktığınızda sağlıklı ve canlı görünüyorsa cool alt tonuna sahipsinizdir.

Kağıt Testi: Yüzünüzü öncelikle soğuk suyla iyice yıkayın ve ayna karşısında yüzünüze bir beyaz A4 kağıdını iyice yaklaştırın. Eğer cildinizde kağıdı tamamen yaklaştırdıktan sonra yüzünüz sarımsı ya da kırmızımsı görünüyorsa warm alt tonundasınız demektir. Yüzünüz pembemsi görünüyorsa da cool cilt alt tonu sizin renginiz demektir.

Tüm bu yöntemleri demenize rağmen cilt alt tonunuzu kesin olarak belirleyemediyseniz veya anlamadıysanız nötr alt tonuna sahipsiniz denilebilir. Bu tür kolay yöntemleri evinizde kendiniz deneyerek cilt alt tonunuzu öğrenerek makyaj ürünlerinizi ona göre seçebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top