Pembeyaz.com

Cilt Kırışıklıkları Neden Olur?

Cilt güzelliğin dışa vurulduğu en önemli organlardan bir tanesidir. Cilt kırışıkları birçok nedenler dolayı meydana gelmektedir. Bu nedenler cildin kırışmasını ve yaşlı durmasına neden olmaktadır. Özellikle de yüz bölgesinde üst tabaka yani ‘epidermis’ diye adlandırılan koruyucu tabaka bulunmaktadır. Epidermis, vücudun su ve ısı kaybını kontrol etmektedir. Kullanılan kozmetik ürünler ve kremler daha çok bu tabakaya etkili olmaktadır. Orada bulunan lifler bir süre sonra bozularak, cildin kırışmasına neden olur. Cildin kırışma gibi durumların meydana gelmemesi için ve dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biride güneşten korunmaktır. Güneş ışınlarına maruz kalındığı taktirde cildin kuru, lekeli, canlılığını yitirmiş ve kırışıkların oluşmasına yol açmaktadır. Güneş ışınları cildi kurutur, orta deride bulunan kollajen yapıya zarar vermesine neden olur.

Cildin kırışmasına neden olan en büyük unsurlardan diğerleri ise şu şekildedir

Cilt Kırışıklıklarının Önüne Geçmek İçin Öneriler

Cilt kırışıklıklarının önüne geçebilmek için C vitamini alınmalıdır. Bunun yanı sıra, sebze ve meyve sık sık tüketilmelidir.

A vitamini açısından zengin olan yumurta, süt, peynir, yoğurt, balık ve et tüketerek sağlıklı beslenebilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve vücuda yeterli vitaminleri sağlamak çok faydalıdır. Cildin yaşlanmaması ve kırışıklıkların oluşmaması için A vitamini tüketmek çok önemli bir noktadır.

Exit mobile version