Cinsellikte Suçluluk Hissi

Cinsellik konusunda çiftlerin yaşamış oldukları en büyük sorun utangaçlık duygusudur. Cinsel konularda aşırı derecede utangaç ve sıkılgan olan kişiler bu duygularından dolayı cinsellik konusunda doyuma da ulaşamıyorlar. Eşlerden her ikisinin de bir an önce sabahın olmasını beklemesi, başarısız geçen gerdek gecesi deneyimleri genellikle cinselliğin büyük bir baskı altında bulunduğu toplumlarda sıklıkla görülen bir durumdur. Bu sorunlar nedeni ile de mutsuz evliliklerin ortaya çıkması ve evliliklerin bitmesi de gündeme geliyor. Bu nedenle cinselliğin de yeme içme gibi normal bir insan duygusal ve fizyolojik etkilerinden birisi olduğunun düşünülmesini öneriyoruz. Kişiler cinselliğe bakış açılarını bu şekilde değerlendirirlerse mutlu bir evlilik yaşayacakları gibi kişisel anlamda da iç dünyalarında mutlu birer bireyler oluyorlar. Bu da sağlıklı toplumların ortaya çıkmasına vesile oluyor.

Suçluluk Duygusunun Cinsellik Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Cinsellik konusunda kişilerin mutsuz ve utangaç olmalarının temelinde suçluluk duygusu yatıyor. Kişilerin cinsellik duygusunun ayıp ya da günah olarak değerlendirilmesi ile birlikte kişiler mutsuz bir yaşam ve mutsuz bir evlilik yaşıyorlar. Bu nedenle tavsiyemiz odur ki her birimizin yaşam içerisinde olması bir cinsel birlikteliğe bağlıdır. Bu nedenle kişilerin cinselliği ayıp ya da günah olarak değil insan yaşantısının bir gereği olarak düşünmesini tavsiye ediyoruz. Bu tür olumsuz düşüncede olan kişiler cinsel ilişki esnasında fiziksel olarak orgazma ulaşsalar bile psikolojik ve ruhen bu doyuma ulaşamadıklarından dolayı başarı elde edemiyorlar. Bunun temeli ise kişilerin çocukluk yaşlarındaki durumlarında yatıyor.

Çünkü birçok bedensel temasların yasak olduğu ya da tabu olarak görüldüğü ortamlarda büyüyorlar. Bu tür ortamlarda büyüyen çocuklar da yetişkin döneme geldiklerinde cinsellik konusundaki bakış açılarında utangaçlık ya da tabu olarak görüyorlar. Hatta ergenlik dönemine gelen çocukların mastürbasyon yaparken büyüklerine yakalanmaları ile büyükleri tarafından azar işitmeleri, yaptıkları işlerin ayıp ya da günah olduğunu belirtmeleri çocukların cinsellik konusunda yanlış düşünceler ile büyümelerine neden oluyor. Cinsellikte suçluluk yaşanmaması için çocuklara verilecek olan cinsel eğitimde cinselliğin hayatın olağan ve normal bir parçası olduğunun vurgulanması ayıp ya da günah olmadığının belirtilmesini öneriyoruz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top