Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda tüm Türk vatandaşı canlı doğum yapan anneye çocuk parası adı altında aşağıda belirtilen miktarlarda çocuk yardım parası adı altında verilmektedir. Çocuk Parası yardımı annenin adına PTT hesabına yatırılmaktadır.

Kimler Çocuk Parası Yardımı Alabilir?

Doğum yardımını yurtiçi ve yurt dışında olan Türk vatandaşı, memurlar ve işçiler de dâhil olmak üzere her anne alabilmektedir.

Doğum Yardımı Alabilmek İçin Şartlar Var Mıdır?

İlgili kişilerin Doğum yardımı alabilmeleri için annenin ya da doğan bebeğinin sağ olması gerekiyor. Sadece Türk vatandaşı olan anneler bu yardımdan faydalanabilmektedir. Doğum yardımı talebinde bulunmak isteyenlerin 15/05/2015 ve sonrasında doğum yapmış olmaları lazımdır. Çocuk sayısı belirleme işlemlerinde 15 Mayıs 2015 öncesinde doğan çocuk sayısına göre yapılacaktır. Söz konusu tarihten önce doğan çocukları kapmamaktadır.Çocuk Parası Nedir?

Çocuk Parası Ne Kadardır?

Buna göre;

  • Birinci çocuk için 300,00 TL,
  • İkinci çocuk için 400,00 TL,
  • Üçüncü ve sonraki çocuklar içinse 600,00 TL

Tutarında çocuk yardımı parası verilmektedir. Bu amaçla devlet tarafından çalışan genç nüfusun arttırılması ve doğum yapan ailelere bir nebze de olsa yardımcı olunması amaçlanmıştır.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

İlk olarak çocuğunuzun doğum evrakları ile birlikte nüfusa kayıt ettirdikten sonra nüfus cüzdan fotokopisi ve aile nüfus kayıt örneği ile birlikte makalemizin altında yer alan linkteki başvuru formunu doldurup yaşamakta olduğunuz yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bizzat başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru sonucunda ortalama 1 ay içerisinde doğum yapan annenin adına yaşadığınız merkezdeki PTT İl Müdürlüğüne giderek nüfus cüzdanını göstermek suretiyle çocuk parasını alabilirsiniz. Ancak anne tarafından başvurunun bizzat yapılması gerekmektedir. Babaya veya başka birine çocuk parası yardımı PTT’ler tarafından verilmemektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top