Çocuklarda Yaz İshalleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havaların ısınmasıyla birlikte yaz ishalleri çocuklarda ve bebeklerde çok sık görülmektedir. Özellikle küçük yaş grubu çocuklarda tehlikelere yol açabileceğinden ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Çocuk ve bebek yeterli sıvı tavsiyesi almadığından kusma ve ishal aynı anda görülebilmektedir. Sıvı takviyesi burada büyük önem taşımaktadır. Çocuklarda enfeksiyonlar genellikle kusma, karın ağrısı ve mide bulantısı şeklinde görülmektedir. Ebeveynler bu durumda kusma ve ishalin süresini, yoğunluğunu ve sıklığını takip etmelidir. Çocuk yeterince beslenmez ise ve vücuduna gerekli sıvıyı almaz ise ishalle beraber kusma da görülmektedir. Kaybedilen suyun tekrar alınması için sıvı gıdalar yani meyve suyu, ayran, su vb içecekler tüketmelidir. Böylelikle sıvı kaybını dengelemiş olur.

Sevilen Gıdalar!

Yaz aylarının sevilen gıdaları dondurma, çikolata gibi ürünleri çocuklarınıza eritmeden veriniz. Bu tür gıdaların bakteri üretmemesi için sıcakta bekletilmemesi gerekir. Bu nedenle bu tür yiyeceklerin erimeden tüketilmesi önerilmektedir.

Antibiyotik Kullanmayın!

Doktor önerisi olmadan ve gerekli kalınmadığı sürece çocuğunuza antibiyotik kullanmayın. Antibiyotik hem ishale sebep oluyor hem de su kaybından dolayı çocuğunuzda kusmayı meydana getiriyor.Çocuklarda Yaz İshalleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçme Sularına Dikkat!

Kaynağı belli olmayan ve uzun süre güneşte beklemiş içme suları mikrop üretir. Çocuklarda bağırsak enfeksiyonlarına ve gıda zehirlenmesine yol açar. İshal yapıcı gıdalar tüketilmemelidir.

Tatil bölgelerinde havuzlarda ve denizlerde oluşan bakteri ve mikroplar çocuğunuza kolayca ulaşabilmektedir. Tatil yapılacak mekanların hijyenik ve temiz olmasına dikkat edilmelidir. Başkalarının özel eşya (havlu, tarak, diş fırçası) vb. kullanılmaması önerilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan bu tür uyarılara ve ikazlara dikkat edilirse Türkiye de görülen çocuk ishal hastalığı azalmakla birlikte az görülecektir. Posalı ve lifli yiyeceklerin tüketilmesi bağırsakların ve çalışma sisteminin düzenlenmesine yararlı olur ve ishali keser.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top