Site icon Pembeyaz.com

Diyet Yapmak İçin En Uygun Zaman Nedir?

Diyet Yapmak İçin En Uygun Zaman Nedir?

Diyet yapmak bir motivasyon işidir, bu yüzden kişinin diyet yapmadan önce kendisini hazır hissetmesi gerekir. Kedisini hazır hisseden bireyin, kendini tanıması ve isteklerine hakim olmayı bilmesi de çok önemlidir. Bu yüzdendir ki diyetler kişilere özel olmalı, çünkü her bireyin istekleri ve beklentileri aynı olmadığı gibi hareket etme sıklıkları da aynı değildir. Çalışan bir birey ile evde oturan bireyin diyet programı farklılık gösterir, çünkü hareket etmek ve spor yapmak diyetin olmazsa olmaz unsurlarından biridir.

Başlangıç

Diyete en uygun zaman nedir? sorusunun cevabı bireylerin motivasyonlarında gizlidir. Kim kendini ne zaman hissederse o zaman diyete başlamalıdır, zorla ve baskı olmadan ve tabi ki ilk önce diyete başlayacağını beynine yerleştirmelidir. Ardından kendine ait özel bir gün belirleyerek, örneğin hafta sonu, pazartesi günü, yılbaşı, ay başı gibi herhangi bir gün belirleyerek diyete başlangıç yapabilir.

Mevsimler

Bilimsel olarak mevsimler insanların davranış kalıplarını etkilemektedir. Ayrıca kış mevsiminin meyve ve sebzeleri ile yaz mevsiminkiler farklılık gösterir. Gösterdiği farklılık doğallığın yanı sıra metabolizmayı harekete geçirme oranlarında da görülmektedir. Kışın diyet yapmak ve yazın diyet yapmak arasındaki farklılıkları şöyle sıralanabilir;

Mevsime Göre Diyet Uygulaması

Kışın diyet yapmak: Kış mevsimlerinde daha az hareketli olup daha sık yemek yeriz, bu durumda kışın diyet yapmak daha faydalı olacaktır.

Yazın diyet yapmak: yaz mevsiminde insan bedeni daha az yemek ihtiyacı daha çok sıvı tüketim ihtiyacı ister. Bu durumda sıvı tüketimi daha fazla olacağından dolayı ve diyette sıvının çok önemli olduğu varsayımı ile yazın diyet yapmanın daha çok fayda sağlayacağı düşünülmektedir.

Diyet Programı

Kişiye özgü diyet programları oldukça önemlidir. Bir başkası için hazırlanmış olan diyet programları diğer bir kişi için faydalı olmayabilir, hatta aksine olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden mutlaka bu işin uzmanı birinden destek alınmalıdır.

Exit mobile version