Emziren Anne Diyeti

Emzirme döneminde beslenme alışkanlığınıza önem vermeniz, bebeğinizin gelecekteki sağlığı için oldukça önem taşır. Hamileliğinizde dikkat ettiğiniz beslenme düzenine, emzirirken de devam etmelisiniz. Özellikle hep aynı tarz beslenme değil, değişik besin gruplarından beslenerek öğün aralarında sağlıklı atıştırmalar yapmaya da dikkat edin. Bebeğini emziren anne, “Kendinden beslenen biri var” düşüncesi ile ne iki kişilik yemeli, ne de abartı diyet yapmalıdır. Emzirme döneminde, normal kalori ihtiyacınıza ilave olarak 300-500 kalori daha fazla beslenmeniz yeterli olacaktır. Bu fazladan kalori ihtiyacını karşılamak için ise, 1 su bardağı kadar günlük süt, bir adet yumurta ya da bir köfte büyüklüğü kadar et, 1 ince dilim ekmek ve bir adet meyve ilave etmeniz yeterli olacaktır.

Emzirme Sırasında Kilo Verilir Mi?

İlk 4 ayda, yani bebeğinizin en yoğun emdiği dönemde, her ay yaklaşık olarak 500 gram ile 1 kg arası kilo vereceksiniz. Bu zayıflama anneden anneye farklılık gösterebilir. Ancak, ayda 2 kilodan daha fazla kilo kaybetmeniz uygun değildir. Her emzirme zamanında bir bardak su için. Sütün sık aralıklarla sağılmasının süt üretimini arttırdığı bilinmektedir. Emzirme dönemi içindeyken kendinizi sürekli susamış hissedebilirsiniz. Bu sebeple günde üç litre civarında sıvı tüketmeye dikkat edin. İhtiyaç hissettikçe, suyun yanı sıra, bitki çayları, ayran, meyve suyu, komposto gibi evde hazırlayacağınız, doğal sıvıları tüketmeniz yararlı olacaktır. Kompostoyu hazırlarken, şeker eklemenize kesinlikle gerek yoktur. Meyvenin kendi şekeri zaten yeterli olacaktır.

Notlar;

Vücudunuz, emzirme döneminde her 10 ml süt salınımı için yaklaşık olarak 7 kalori harcar. Haftada en az 2 kez mevsimine uygun balık tüketilmelidir. B12 vitamini emziren anneler için çok önem taşımaktadır. Bu vitamin ihtiyacınızı, yağsız kırmızı et ve yumurtadan karşılayabilirsiniz. Folik asit açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeleri bol miktarda tüketmeye özen gösterin. Yine magnezyum ve çinko açısından zengin olan fındık ve badem tüketmelisiniz. Son olarak tatlı yemek isterseniz, sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. Tüm bu tavsiyeleri uygularsanız, hem bebeğinizi sağlıklı bir şekilde emzirebilir, hem de hamilelikte aldığınız kilolarınızı, dengeli olarak, bir süreç içerisinde vermeniz mümkün olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top