Erken Saç Beyazlaması Neden Olur?

Fiziksel olarak sağlıklı bir birey olmak ruh sağlığını da fazlasıyla etkiler. Beklenmedik anda alınan acı bir haber, fazla üzüntü, saçta beklenmedik bir şekilde beyazlama görülmesi mümkündür. Hatta yaşanan bir üzüntüden dolayı bir gecede saçın beyazlaması da daha önceden görülen ve yaşanan bir olaydır.

Hipofiz Bezi Bozuklukları ve Hipotiroidizm

Tiroid bezleri, vücut sıcaklığı, kalp atış hızı, kan basıncını kontrol eden birçok hormon salgılayan bezlerdir. Bu bezler gıdayı enerjiye çevirmekten de sorumludur ve büyümeyle ve enerjiyle ilgili birtakım metabolik işlem tiroid bezleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Tiroid bezlerinin işlevi ise Hipofiz bezlerinin kontrolündedir. Bireyin tiroidleri normalden çok veya az çalışıyor ise daha erken saç beyazlaması, saç dökülmesi ve halsizlik gibi sıkıntılarla karşılaşır.

Genetik

Saç beyazlamasıyla karşılaşma süreci çoğunlukla genetik nedenlerden kaynaklanır. Anneniz, babanız ya da başka kuşaklardaki anneanne, babaanne, dedeler de genç yaşta saç beyazlaması gerçekleşiyorsa, ne yazık ki bu olay sizi de etkileyip saçlarınız erken yaşta beyazlayabilir.Erken Saç Beyazlaması Neden Olur?

Pernisiyöz Anemi

Pernisiyöz anemi, B12 vitamini noksanlığının sebep olduğu, bu vitaminin insan kanında yeterli kadar olmadığından dolayı meydana gelen kansızlık türlerinden biridir. Vücudun yeterlice sağlıklı alyuvar üretmediği bağışıklık sistemi hastalığıdır. Pernisiyöz anemi sadece az sayıda insana etki eden genetik bir sıkıntıdır ve etki olarak çocuklarda, gençlerde veya 20’li yaşlardaki insanlarda erken saç beyazlamasına sebep olabilir.

Werner Sendromu (Erken Yaşlanma Sendromu)

Genetik bir rahatsızlık olan Werner sendromu, genç yaşta saç beyazlamasının sık sık karşılaşılan sebeplerindendir. Werner sendromuna sahip olan insanlar genellikle ergenliğe ulaşana kadar gelişimleri normaldir. Ergenliğe girmekle birlikte ses kısıklığı, cildin sertleşmesi veya incelmesi, saçların beyazlaması ve normal olmayan miktarda saçın dökülmesi gibi sıkıntılar görünmeye başlar.

Poliosis

Saçlarda gri ekler, kısımsal beyazlamalar, tıp dilinde poliosis şeklinde isimlendirilir. Bu olay doğuştan gerçekleşebileceği gibi daha sonradan da gerçekleşebilir. Beslenmede yetersizlik, sinüs sorunları, kronik alerjik rahatsızlıklar da saçların genç yaşta beyazlamasına sebep olabilir. Poliosis genellikle genetiktir. Herpes zoster, yaralar veya radyoterapi de poliozun oluşmasına sebep olabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top