Evde Saç Boyama ve Cila Nasıl Yapılır?

Saç boyama ve cila uygulama işlemleri içerdiği yoğun kimyasallar nedeniyle dikkatle uygulanması gereken işlemlerdir. Marketlerde veya kozmetiklerde satılan saç boyası ve cila ile evde bu işlemi gerçekleştirmek mümkündür.

Evde Saç Boyama

Evde saç boyamanın ilk aşaması doğru renk seçimi yaparak saç boyası almaktır. Saçlar sarı tonlarındaysa 8-12 numaralar arası tonlar, kahverengi tondaysa 5-7 arası tonlar, daha koyu ise 1-4 arası tonlar tercih edilmelidir. Ek olarak saçlara küllü bir görünüm kazandırılmak isteniyorsa 1’li tonlar seçilmelidir. Evde saç boyama dikkat gerektiren bir işlemdir. Kutu içerisinden çıkan eldivenler ele takılmalı, boyanın içerdiği kimyasaldan dolayı tene teması engellenmelidir. Kutun içerisindeki diğer tüpler oksidan ve boyadır. Bir kap içerisine oksidan çalkalanarak koyulur ve boyayla birlikte yaklaşık 5 dk kadar karıştırılır. Boya ve oksidanın tam anlamıyla karıştığından emin olduktan sonra fırça yardımıyla boya işlemine geçilebilir. Boya işlemine geçmeden önce saçları tutamlara ayırmak boya işlemi sırasında kişiye hem zaman hem de kolaylık kazandıracaktır. Tutamlara ayrılan saç fırça yardımıyla dipten uca saça sürülür. Tutamlara ayrılan diğer parçalara da aynı işlem uygulandıktan sonra saçlar bone ile sarılır. Yaklaşık 30-45 dk bekletildikten sonra. Saçlar yıkama işlemine geçilir. İyice durulanan saç şampuanladıktan sonra boya kutusu içerisinden çıkan bakım kremi ile saçlara yumuşaklık kazandırılır.Evde Saç Boyama ve Cila Nasıl Yapılır?

Saç Cilası

Oksidan boyanın rengini akıtmasını sağlayan kimyasal bir üründür. Boyanın sulandırılarak hazırlanması ile saça uygulanır. Saçın Açık bölümlerinde daha etkili olur. Balyaj ve röfle işlemi sonrasında oluşan istenmeyen beyazlık veya turunculuk sonrası cila işlemi ile bu görünüm hafifletilir. Cila işlemi renk kusurlarını kapatmada kullanılır. Cila saçın renginin oturmasını ve renk tonunun oturmasını sağlar.

Koyu renk saçlarda koyu cila tercih edilirken, açık renk saçlar için açık cila tercih edilir. Miktarı saç uzunluğuna göre belirlenen suyu boyaya ilave edilerek karışım hazırlanır. Cila uygulaması nemli saça yapılmaktadır. Saçın tümüne yedirilen cila 15 dakika bekletildikten sonra ılık su yardımıyla durulanır.

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top