Gebelikte Cinsellik Nasıl Yaşanmalıdır?

Hamilelikte cinsellik hakkında kadınlar düşüncelerini doktorları ile paylaşmaktan çekiniyor. Bu nedenle gebelik sırasında yetersiz bilgiye sahip olduklarından dolayı sorunlar yaşıyor. Genellikle bu bilgiler yüzünden cinsellikte yasaklar dönemi bilinçsiz olarak başlıyor. Hamilelik döneminde kadınlarda ruhsal ve bedensel değişimlerin başladığı süreçtir. Kadınların cinsel arzuları isteğe bağlı artar ya da azalır. Hamilelik süresince eşler birbirine bu konu destek olmalıdır.

Hamileliğin İlk Üç Aylık Dönemi

Anne adaylarında, hamileliklerinin ilk üçüncü aylarında kokulara karşı hassasiyet, uykuya düşkün olma, bulantı ve kusmanın yaşandığı dönem olarak kabul edilir. Bazen kendi nefes kokunuza karşı dayanamayacağınız tiksinme durumu ile karşı karşıya kalırsınız. Hamilelik döneminde bebeğinize cinsel ilişkinin zarar vereceği konusunda olumsuz düşüncelere kapılabilirsiniz. Bu durumda, eşinizden uzaklaşarak cinsel ilişkiyi ikinci plana atıyorsunuz. Cinsel uyarılar haricinde, vajinada kanama, ağrınızın olması cinsel ilişkiyi ağrılı hale getiriyor. Ancak, hamileliğinizin süresince orgazmın daha fazla yaşandığı ve vajinada nemlenmenin en yoğun olduğu dönemdir.

Hamileliğin 3 ve 6 Ay Dönemi

Bu dönemde fiziksel değişimlerin oluştuğu bir süreç geçirirsiniz. İlk aylarda oluşan belirtiler ortadan kalkar ve kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız. Bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayarak cinsel ilişkiye karşı daha fazla ilgi duyarsınız. Vajina bölgesinde kanlanma yoğunlaşacağı için cinsellikte orgazm daha fazla yaşamaya başlayabilirsiniz.

Hamileliğin Son 6 Ve 9 Ay Dönemi

Hamileliğinizin ikinci döneminde oluşan sorunların azalması ile son dönemde yeniden ortaya çıkıyor. Bu sorunlar yüzünden tekrardan cinsel istekte azalma ve cinsel arzuda isteksizlik belirtilerini yeniden hissedebilirsiniz. Cinselliğe karşı azalmalar oluştuğu için cinsel ilişki isteğini ikinci planda tutmalısınız. Yaklaşan doğum korkusu ile yaşadığınız korku cinselliğe engel oluşturuyor. Bebeğinizle iletişim daha çok artacağı için cinsellikte bebeğin zarar göreceği düşüncesi cinsellikten kaçmanızda etkili bir faktördür. Hamileliğin son trimester döneminde rahimde iyice büyüme olması nedeniyle cinsel ilişki de belli pozisyonlarda genital bölgede ağrı duymanız cinselliği olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle partneriniz ile kendinize uygun pozisyonları belirlemeniz daha uygun olur. Ayrıca pelvis bölgesinde kanlanma çoğaldığından, cinsel ilişkiden daha fazla haz alırsınız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top