Göbek Düşmesi Nedir?

Göbek düşmesi günlük yaşantı içerisinde yapılan yanlış hareketlere bağlı olarak yaşanan bir durumdur. En önemli sebebi şüphesiz aşırı ağır kaldırma ya da ağır ya da orta derece ağırlıktaki bir nesneyi yanlış teknik ile kaldırmaktır.

Göbek Düşmesi Nasıl Anlaşılır

Göbek düşmesi dediğimiz olayın birçok farklı şekilde anlaşılma yolları vardır. Bunlardan birkaçına değinecek olursak:Göbek Düşmesi Nedir?

1-) Karın Bölgesinde Yaşanan Şiddetli Ağrılar

Göbek düşmesi sonucunda yaşanan şiddetli karın ağrıları önceleri gaz sancısı gibi hissedilse de kişinin lavaboya gitmeye ihtiyaç duyması ancak lavabo da ihtiyaç esnasında kabızlık çekiyor gibi bir durumla karşılaşması şeklinde devam eder.

2-) Dizleri 90 Derecelik Açıyla Büküp Kontrol Etmek

Göbek düşmesi olarak adlandırılan durumun anlaşılmasındaki ikinci faktör genellikle ilk yardım derslerinde öğrendiğimiz dizleri 90 derece bükme pozisyonuna dayanır. Hasta sırt üstü yatırılarak dizler 90 derecelik açıyla bükülür. Akabinde hasta nefesini tutar ve hasta yakını (tek başına ise hastanın kendisi) işaret parmağını göbek deliğine bastırarak göbeğinin düşüp düşmediğini çektiği sancının göbek düşmesinden mi kaynaklandığını yoksa gerçekten kabızlık ya da gaz sancısı mı? çekmekte olduğunu kolaylıkla anlayabilir. Hasta gereken pozisyonu alıp nefesini tuttuktan sonra hasta yakını ya da kendisi işaret parmağını göbek deliğine bastırdığı zaman tıpkı nabız atması gibi göbek pıt pıt pıt şeklinde bir atma hissedeceklerdir. Eğer bu atma hissedilmiyorsa göbek düşmesi dediğimiz olay gerçekleşmiş demektir.

Göbek Düşmesinin En Pratik Tedavisi

Göbek düşmesi durumunun gerçekleştiğinden emin olan hastanın olduğu yerde 1 düz ve 1 ters takla atması göbeğin yerine oturmasını sağlar. Bu işlemden sonra yaklaşık olarak 20 dk içerisinde çekilen sancı son bulacaktır. Hastanın bu pratik tedavinin ardından göbeğini ılık su ile yıkaması ya da doğruca ılık bir duş alması daha rahatlatıcı bir sonuç doğuracaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top