Göz Çevresindeki Mor Halkalardan Kurtulun

Gözlerimizin bizim için işlevi ve değeri oldukça büyüktür. Bazen göz rahatsızlıklarından bazen de gözlerin yorulmasından dolayı sadece gözlerimiz değil, gözlerimizin çevresindeki deride etkilenir. Göz çevresindeki deri çok ince bir tabaka olduğundan en ufak darbeden hatta rüzgârdan bile etkilenir. Bundan dolayı da göz çevresinde kararmalar, çökmeler ve morluklar oluşur. Bu durum öz güvenimizi düşürür ve insan içine çıkamamamıza neden olur. Tabi ki bilinçsizce kullanılan kremler, nemlendiriciler ve karışımlar da göz çevresini etkiler. Göz yapımızdan dolayı da bu sorun gözlerimizin etrafını sararak mor ve siyah halkalara dönüşür. Bu da oldukça kötü bir görüntü verebilir.Göz Çevresindeki Mor Halkalardan Kurtulun

Peki, Bu Mor Halkalardan Nasıl Kurtuluruz?

Sabah uyandığınız zaman mutlaka yüzünüzü yıkayın ve mümkün olduğunca soğuk su kullanın.

  • Kurumuş ıslak mendil veya bir peçeteyi çok soyuk suya daldırın ve gözlerinizin üzerinde en az 1 dakika bekletin. Bunu her gün mutlaka uygulamayı ihmal etmeyin.
  • Gece yatağınıza yattığımızda bir fincan yeşil çay yapın ve yeşil çayın süzme poşetini ılık olduğunda göz çevrenizde gezdirin ve biraz bekletin.
  • Göz hastalıkları bu morlukların en önemli sebeplerinden biridir. Bu yüzden gözleriniz iyi görmüyorsa mutlaka göz doktoruna gidin ve tedavi olun.
  • Bilgisayar ve televizyon başında uzun süre kalacaksanız gözlerinizi 1-2 dakikada 3-5 saniye farklı bir yöne çevirip hareket ettirin ve bilgisayar ve televizyon parlaklığını düşürün.
  • Alkol, sigara ve kafein bu sorunun başlıca etmenleridir. Gaz ve kafein içeren tüm içecekleri azaltın ve bitirin. Sigara kullanımını en aza indirin hatta tamamen bırakın.

Uyku düzeni vücudumuzun her bölgesi için bile önem arz eder. Gece geç saatlere kadar uyanık kalmayın ve sabah uyandığınız zaman yani biyolojik saatiniz sizi uyandırdığında tekrar tekrar uyumaya çalışmayın. 5-15 yaş aralığında iseniz en az 12 saat, 15-30 yaşında iseniz en az 8 saat ve 30-70 yaşında iseniz en az 6 saat uyumayı ihmal etmeyiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top