Hamilelik Belirtileri ve Testleri

Hamileliğin en bilinen belirtisi adet gecikmesi olmasına rağmen bazı erken belirtiler hamileliğe işaret edebilir. Yalnız bu belirtiler bünyeden bünyeye ve kişiden kişiye değişebileceği göz ardı edilmemelidir.

Bazı kadınlar, hamileliğin geç dönemlerine kadar belirti göstermezken veya yaşadığı belirtiler adet öncesi dönem belirtilerini gösterirken bazı kadınlarda bu farklı olabilir. Yaşanan belirtilerin çoğuna sahipseniz bile bu kesin olarak hamile olduğunuz anlamına gelmez.

Hamile olup olmadığınızı anlamının en kesin yolu gebelik teslerinden birini yapmanızdır. Eğer test sonucuna güvenmiyorsanız hastanede yaptıracağınız kan testi size kesin sonuç verecektir. .Gebelik oluşumundan takribi 1 hafta öncesinden yaparsanız gebelik büyük bir ihtimalle çıkmayacaktır. O yüzden test yapmadan önce bir süre beklemeniz gerekir.Hamilelik Belirtileri ve Testleri

Hamileliğin Genel Belirtileri Şunlardır;

Yorgunluk

Hamile kaldığınızda vücudunuz hem bebek için hem de sizin için çalışmaya başladığından vücudunuzun iş yükü artar ve metabolizma hızlanır. Adet döneminde azalan progesteron hormonu hamilelik döneminde düşüşe geçmediğinden dolayı yorgunluğa sebebiyet verir. Normalden fazla uyuma isteği hamileliğin başlıca belirtilerinden bir tanesidir.

Göğüslerde büyüme ve hassasiyet

Regl dönemi öncesinde olduğu gibi göğüslerde büyüme ve hassiyet gebelik dönemi itibariyle de oluşur. Anneden anneye değişiklik göstebileceği gibi bazı annelerde göğüs halkalarında renk değişikliği meydana gelir.

Mide bulantısı

Çoğu kadında oluşan mide bulantısı ve kusma hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. Hormon seviyelerinin değişmesinin verdiği sebebiyetle birlikte ‘Sabah bulantıları’ olarak bilinen bu durum günün her saatinde meydana gelebilir. Bu dönemde kokulara karşı aşırı hassasiyet oluşabilir. Önceden hoşunuza giden bir kokuyu bu dönemde sevmeyebilirsiniz.

İştah açılması

Halk arasında ‘aşerme’ diye bilinen bu durumu çoğu anne adayının yaşadığı erken belirtilerden bir tanesidir. Bu dönemde sürekli acıktığınızı hissedebilirsiniz. Bu durumun aksine bazı kadınlarda öncede sevdiği yemeklerden tiksinme duygusu oluşabilir.

Ruh halindeki değişiklikler

Vücudunuzda oluşan hormonal değişikler ruh halinizdeki değişimlere yol açar. Bu dönemde daha kolay sinirlenebilir veya ağlama krizlerine girebilirsiniz. Duygusal dalgalanmalar sık görülen hamilelik belirtilerinden biridir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top