Hamilelik Sırasında Adet Görülür Mü?

Hamilelik her kadın için çok önemli bir durumdur. Hamileyken adet görme kadınlarda bazı durumlarda evet olarak bazı durumlarda ise hayır olarak bilinir. Pek çok kadın en son adetini görür ve daha sonra yumurtlaması için beraber hamile kalarak adet olmaya son verir. Bazı durumlarda ise bu durum tam tersi olabilir. Kadın yumurtlaması devam edip hamile kalarak adet olarak kalmaya devam eder. Bu durum ise hamileyken adet olma istisnasıdır. Hamile olunduğu zaman regl olmak denildiğinde her ay düzenli adet görülmektedir. Bu ise kanam olarak kabul edilir. Kanama durumu hamilelik döneminde görülmekte ve hamilelik sonuna kadar 2 defa görünmüş olur. Bazı kadınlar dengesiz bir şekilde regl olduğunda neden diye kendine sormaktadır. Fakat hamile olduğunu sonradan öğrenerek bu durum ortaya çıkar.

Hamileyken Adet Sanılan Kanama Nedenleri

  • Hamileliğin ilk zamanlarında kanama ve lekelenme nadir bir durum değildir. Bu kanam ise bazen adet olarak algılanmaktadır. Bu kanamalar genelde adet kanaması kadar çok olamaz. Bazı nedenlerden dolayı kanama bilinebilir.
  • Yerleşme kanaması, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleştiğinde bir miktar kanama olarak görülür.
  • Doğum kontrolü sonrası kanama, doğum kontrol hapları kullanan hanımlarda bazen dengesiz kanamalar olur. Doğum kontrol haplarını bırakırsanız gelip geçici kanamalar olur.
  • Dış gebelik, belirtileri kanamadır. Burada görülen kanama adet kanamasına benzer.
  • Düşük, hamileliğin %20 düşük olur. Kanama ve lekelenme düşüğün belirtisidir.

Hamileyken Adet Görme Nasıl Olur?

Hamileliğin gerçekleşmesini isteyen ya da hamileliğin gerçekleşmesinden endişe duyan kadınlar bazen düzensiz adet kanamalarda hamile olma kaygısına kapılırlar. Bazen de hamile olmalarına karşın kanama olduğunda adet olarak algılanmıyor. Hamile olduğunda üstüne adet görme çok karşılaşacağınız durumdur. Hamile olmak istemeyen kadınlar düzensiz adet kanamaların da kaygılanır ve paniğe kapılırsınız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top