Pembeyaz.com

Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte balık yağı’nın önemli faydaları vardır. Balık yağının hamilelik döneminde ne gibi faydalar sağladığını anlayabilmek için öncelikli olarak balık yağının içindeki yararlı ve önemli yapıtaşlarını gözden geçirmekte fayda vardır.

Omega 3

Omega 3 vücut için esansiyel (vücut için gerekli ancak insan vücudunda üretilemeyen) ve dışardan alınması gereken yağ asitleridir. Omega 3 ‘ün en iyi kaynağı somon, sardalye, uskumru, ton, ringa gibi yağlı balıklardır ancak bunların dışında kuru fasulye, nohut, ceviz, keten tohumu, semizotu gibi gıdalarda da Omega 3 bulunur. Fakat hamilelikte Omega 3’ü almanın en sağlıklı yolu balık yağı tüketmektir. Sebebi ise balıklardan alınan Omega 3’ün de sağlıklı olduğu ancak balığın yaşadığı ortam ve çevreye göre bünyesinde civa gibi zehirli toksik maddeler birikebileceğinden ve balık yenilmesi halinde Omega 3 ile birlikte zehirli toksik maddelerin de vücuda girmesiyle, vücutta toksik etki yaratabileceğinden dolayı, Omega 3’ü balık yağından almak daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca balık yağı alırken mutlaka EPA ve DHA oranı yüksek olan balık yağları tercih edilmelidir. Balık yağının dolayısıyla da Omega 3, EPA ve DHA’nın faydalarına gelirsek:

Omega 3 Faydaları

EPA ve DHA (Omega 3 Yağ Asitlerinin En Önemlileri) Faydaları

Sonuç olarak, balık yağının(dolayısıyla Omega 3 EPA ve DHA’nın) hamilelikte; çocuğun beyin-zekâ-hafıza gelişiminden görme yetisine, annedeki sarkma ve kırışıklıkları önlemeden kalp ve beyindeki hücre zarlarının sağlığının korunmasına kadar birçok önemli faydaları vardır.

Exit mobile version