Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur?

Gebelikte kalp ve damar sisteminizde çok önemli değişiklikler olur. Kalp çok daha hızlı atar, dakikada pompalamış olduğu kan miktarı artar ve tüm vücudunuzda dolaşan kan hacmi neredeyse yarı oranda artar.

Bununla birlikte, gebelikte damarlarınızda genişleme olur ve bu durum, sizin kan basıncınızı düşürür. Gebeliğin tam ortasında ise kan basıncınız, hayatınız boyunca bir daha hiç göremeyeceğiniz seviyelere kadar iner ve doğum yaklaşınca tekrar artışa geçer.

Sebepleri;

Sağlıklı bir gebede, gebelik esnasında, kalp damar ve sinir sistemi oluşan değişikliklere uyum sağlayarak, bu durumu aşabilir. Ama bazen, bu uyum süreci bazılarında o kadar hızlı olmaz ve baygınlık hissi oluşturabilir.

Baygınlık hissi oluşturan durumlar şöyledir;

Çok hızlı ayağa kalkmak

Otururken, kanınız bacaklarınızda ve ayaklarınızda birikir. Hızlı kalkma durumunuzda, bacaklarınızdan kalbinize dönen kan miktarı hemen ayarlanamayabilir. Bu durumda ani bir tansiyon düşmesi oluşur ve bu tansiyon düşüklüğü sizde baygınlık hissi yaratabilir.

Sırt üstü yatmak

Gebeliğin ikinci yarısından sonra, büyüyen rahminiz, vücudun alt kısmından, kalbe dönen kanı azaltır. Sırt üstü yatmak ise bu durumu daha da kötü hale getirir.

Bayılma

Bazı gebeler, ıkınma, idrar yapma veya barsak hareketleri sırasında halsiz düşebilirler. Bu durumlar, kan basıncının düşmesine ve kalp atımının yavaşlamasına sebep olarak bayılma hissi yaratabilirler. Baygınlık hissi yanında ise, terleme, benizde solukluk, bulantı, esneme ve hızlı hızlı nefes alıp verme durumları da eşlik edebilir.

Açlık ve susuzluk

Açlık, kan şekerinizin düşmesine yol açarak, sersemlik hissi oluşturabilir. Gebelikte açlık daha çok rahatsızlık verir. Sık sık aralıklarla, az az yemeli ve yanınızda devamlı olarak hafif atıştırmalıklar bulundurmalısınız. Vücudunuzun yeterli derecede sıvıya sahip olup olmadığını anlamanızın en iyi yolu da idrar renginizi her tuvalete çıkışta kontrol ederek, gerekli sıvıyı almaktır. Sıvı alımınızı özellikle sıcak havalarda ve egzersiz durumlarında mutlaka arttırmalısınız.

Kansızlık

Eğer tespit edilmiş bir kansızlığınız varsa, kanda oksijen taşımakla görevli alyuvarlarınız yeterli düzeyde olmadığından, beyne ve tüm vücuda giden kan miktarı da iyice azalacaktır. Bu da akabinde baygınlık hissini beraberinde getirir. Kansızlığın en sık sebebi, demir eksikliğidir. Özellikle de gebelik bu duruma sebep olduğu için gebelikte demir takviyeleri çok önem taşır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top