HPV Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?

HPV cinsel yolla bulaşan Human Papiloma Virüsüdür. Önlem alınmadığında erkeklerde penis kanseri, kadınlarda ise rahim ağzı kanseri olarak görülür. Verdiği rahatsızlık sadece bu değildir. Virüs, genital bölgeye yerleşir ve vücutta siğil oluşmasına neden olur. Aynı zamanda gırtlak kanseri ve ağız kanseri gibi farklı şekillerde de kendi gösterir.

HPV’den Korunmak Mümkün!

Uzmanlara bu virüsten korunmanın mümkün olduğunu dile getirmekteler. Cinsel yaşamları aktif olan kişilerin çoğu hayatlarının bir döneminde mutlaka bu rahatsızlıkla karşılaşıyorlar. HPV’nin cinsel temasla bulaşan 40’tan fazla tipi bulunmakta. Bunun için uzmanların önerilerini dikkate almakta yarar var. Uzmanlar, cinsel yolla bulaşan bu virüsten korunmanın en etkin yolunun aşı olduğunu söylemekteler. Uzmanlara göre sünnet olmak hastalıktan %25, prezervatif kullanmak ise %70 oranında koruma sağlamakta. Ancak, HPV’den korunmanın en aktif yolu aşı olmak. Uzmanlar, HPV için geliştirilmiş aşıların kanser yapan gruba karşı koruma sağladığını belirtmekteler.

HPV Belirtileri

HPV belirtileri, HPV olan erkeklerde bu virüs herhangi bir belirti vermemekte. Bu nedenler erkekler farkında olmadıkları için kişilere bulaşması kolay oluyor. Ancak bazı HPV türleri penis bölgesinde siğillerin oluşmasına neden olabiliyor. Erkeklerin büyük çoğunluğunda belirti vermeyen bu rahatsızlığın genel belirtileri ise şöyle: hafif kaşıntı, nadirde olsa acı, yanma ve batma hissi, cinsel ilişki sırasında yanma ve kanama, adet düzensizliği ve akıntı şeklinde kendini göstermekte. Tanı için jinekolojik muayene olmak ve smear testi yaptırmak son derece önem taşımakta.

HPV Tedavisi

HPV tedavisi söz konusu olduğunda; hastalığın erken teşhisinin son derece önemli olduğu gözlenmektedir. Örneğin rahim ağzı kanseri zamanında fark edilirse genital siğiller yakılıyor, üst bölge tıraşlanıyor böyle rahimin tamamı alınmıyor. Bunun için böyle bir şüphe taşıyorsanız zamanında doktora muayene olmanı önemli. Hastalığa yakalanmamak için mutlaka aşı olunmalıdır. Ama bu aşıyı zamanında yaptırmalı. Cinsel yaşamla bulaştığı için cinsel hayata çok önem ve titizlik verilmeli.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top