Pembeyaz.com

İş Stresi İle Başa Çıkmanın Yolları

İş yerindeki uzun süreli stresin kişiler üzerindeki etkileri farklı şekillerde olabiliyor. Stresin kişi üzerindeki yoğun baskısıyla kendine güvensizliği meydana getirebiliyor. Stabil bir şekilde uyku düzensizliği stresin artmanı tetikliyor. Buna bağlı olarak çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşılabiliyor. İş yeri içerisinde dayanışmaların azalması, rekabetin artması, iş arkadaşları ile uyum sağlayamama işten uzaklaşmaya, işten uzaklaşmaya ve konsantrasyonu sağlayamamaya neden oluyor. Bu şartlar altında gelecek kaygısıyla devam edilen işte iş stresi giderek artan bir çizelge haline geliyor. İş Stresinin artmasıyla kişilerde bunlar gibi psikosomatik belirtilerde artış yaşanır.

İş Stresi İle Başa Çıkmanın Yollarında Kadınlar

Stresin en fazla kadınları etkilediğini ve iş stresinden kadınlarla erkeklerin farklı etkilendiğini görüyoruz. Kadınların ise iş stresiyle birlikte kaygı ve çökkünlük gösterdikleri tespit ediliyor. Kadınların strese karşı, psikolojik tepkileri daha fazladır.

İş Stresinin Neden Olduğu Olumsuzluklar

Yoğun iş stresi olumsuzlukları da ardına sürüklüyor. Kalp hastalıkları, mide problemleri, bağışıklık sisteminin zayıflaması, psikolojik rahatsızlıklar, iş kazaları ortaya çıkabiliyor. İş stresinde depresyon en sık görülen bir durumdur. Ancak belirtileri kişiden kişiye değişebilir.

İş Stresi İle Başa Çıkmanın Yolları

Exit mobile version