Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

İlk olarak kolesterolün ne öldüğünü öğrenelim. Kolesterol her ne kadar kan yağları olarak algılansa da yağ değildir. Aslında bir steroiddir. Ve vücudun ihtiyacına göre her gün üretilen doğal bir maddedir. Ve tüm hücreler için olmasa olmaz olan faydalı bir maddedir. Bunun dışarıdan alınması sonucu yüksek kolesterol dediğimiz olay gerçekleşmektedir.

Fazla Kolesterolün Zararları

Kanda biriken kolesterol damarda daralma, tıkanmaya yol açar. Bundan dolayı göğüste daralma ağrı ve kalp krizine yol açar. Beyni besleyen damarlarda birikmesi sonucu konuşma bozukluğu, beyin felcine, yürümede dengesizliğe, bilinç kayıplarına yol açabilir. Ayrıca yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bunların önlemek için bazı yiyeceklerden uzak durup bazı yiyecekleri biraz daha fazla tüketmek gerekmektedir.Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Yeşil ve Siyah zeytin: sterollerden en zengin besinlerden biridir. Steroller iyi bir kolesterol dengeleyicilerdir. Ayrıca kanserden korunmak içinde uzmanlar tarafından zeytinin tüketilmesi gerektiği söylenmektedir.

Lahana ve karnabahar: kolesterol düşürücü ve kan şekerini dengelemekte kullanması gereken besinlerin başında gelmektedir. Lahana ve karnabahar kullanılan yemek ve salata çeşitlerinde zeytinyağının kullanılması tasfiye edilir.

Kırmızı üzüm: kırmızı uzumun çekirdeğinde opc kompleksi iyi pir antioksidan özeliğine sahiptir. Buda kandaki kolesterolü dengelemekte oldukça önem gösterir.

Yeşil ve siyah çay: Çayda aynı şekilde antioksidan özelliğine sahip bir başka içeceklerden biridir.

Fındık: E vitamin ve tekli doymamış yağlar bakımından zengin bir gıdadır. Her gün bir avuç fındık beyne kalbe ve kolesterole iyi gelecektir.

Balık: Omega-3 bakımında oldukça zengin olan balık damarlardaki kanın incelmesini sağladığı için damarlardaki tıkanıkları gidermektedir. Ayrıca kanın damarlara olan basıncını azaltır ve böylece kolesterolü de dengede tutmuş olur. Bunu yanında kalbe ve beyne de iyi geldiği bilinmektedir. En az haftada iki defa yenmesi tasfiye edilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top