Menopozda Cinsellik

Kadınların menopoz ile birlikte cinsel isteklerinin azalacağı yönünde bir düşünce hakim olsa da bu durum menopoz dönemine giren kadınların psikolojik durumlarında meydana gelen değişiklikler ile alakalıdır. Özellikle kadınlar menopoz ile birlikte vücutlarının görüntüsünün bozulacağına, kadınlık ile ilgili fonksiyonlarının eskisi gibi olmayacağı yönünde kaygılar duyması ile birlikte bu düşüncelerin kadınların psikolojik hayatını da olumsuz etkilemesi ile birlikte cinsel yaşamlarını da olumsuz bir şekilde etkiliyor. Gerçekte menopoz ile ilgili düşünceler gerçeği yansıtmıyor. Menopoz yaşlanmanın başlangıcı değildir. Bu nedenle belirtmeliyiz ki menopoz kadınlığın sonu değildir. Bu bilince sahip olmak ile birlikte birçok kadın gebelik riski olmadan cinsel hayatlarını özgürce ve doyasıya yaşayabiliyorlar.

Menopozun Cinsel Organlar Üzerindeki Etkisi Nedir?

Menopoza giren kadınlar eğer ki hormonal ilaçlar kullanmıyorlarsa menopoza bağlı olarak cinsel organlarında atrofik değişiklikler meydana geliyor. Bu değişiklikler beraberinde vajinada kurumaya, vajina mukozasında incelmeler meydana geliyor. Vajina mukozasında meydana gelen incelme nedeni ile de cinsel ilişki esnasında ağrı ve kanama gibi şikayetler ortaya çıkabiliyor.

Menopozda Cinsel Hayattaki Değişimler Nelerdir?

Menopoz ve yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir takım şikayetler söz konusudur. Bunların başında cinsel isteksizlik meydana geliyor. Aynı zamanda ağrılı ve kanamalı cinsel birleşme durumları da görülebiliyor. Cinsel güdülerin azalmasına bağlı olarak cinsel cevaplarda da azalmalar meydana geliyor. Menopozun bir başka etkisi de cinsellik esnasında vajinal ıslaklıkta meydana gelen azalmalardır. Aynı zamanda cinsel ilişki esnasında orgazma ulaşmada da zorluklar meydana geliyor. Tüm bunların yanı sıra genital duyarlılıklarda da azalmalar meydana geliyor.

Menopozda Cinsel Hayatın Hareketli Olması İçin Neler Yapılabilir?

Menopoza giren kadınların cinsel hayatlarının renkli ve canlı geçmesi için bazı tedavi yöntemleri uygulanıyor. Bunun için öncelikle kadınların cinsel isteksizlik yaşamalarını sağlayan nedenler arasında bilinç altlarında kronik hale gelen herhangi bir hastalıklarının olup olmadığı kontrol edilmesini öneriyoruz. Aynı zamanda cinsel terapi almaları da oldukça önemli bir durumdur. Menopoza giren ve sorun yaşayan ya da yaşamayan tüm kadınların cinsel terapi almalarını tavsiye ediyoruz. Böylelikle kaliteli bir menopoz dönemi ile kaliteli cinsel bir hayat geçirilebilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top