Regl Döneminde Cinsellik ve Regl Tablosu

Regl döneminde kadınların bu dönem boyunca geçirmiş oldukları aşamalar ile bu aşamalar ile ilgili yapılan açıklamaları belirten tablolara regl tablosu adı veriliyor. Bilindiği gibi adet döngüsü denilen süreç üreme çağında olan kadınlar için 28 ya da 30 günde bir tekrar eden süreçtir. Adet döngüsü genel anlamda ilk adet tarihinin ilk günü ile son adet tarihinin son gününe kadar geçen süre olarak nitelendiriliyor. Bu süre içerisinde salgılanan hormonlar nedeni ile ruh halimiz ve vücudumuz değişiklikler gösteriyor. Adet döngüsüne bağlı olarak cinsel istek yapısında da belirli değişiklikler meydana geliyor. Bu dönemde kimi zaman cinsellikten haz alırken kimi zaman da cinsellikten uzak durmak isteniyor. Bu tamamen o dönemdeki hormonların ruh hali üzerindeki etkisi nedeni ile ortaya çıkıyor. Bu nedenle bu süreç iyi bir şekilde takip edilirse seksten alınacak verim konusu da önceden kestirilebilir.

1. ve 30. Gün Arasındaki Regli Tablosu

Regli tablosu üzerine 1 ve 5. günler arasında hormon seviyesinde düşüklükler meydana gelir. Bu durum kişilerin ruhsal yapılarını ve psikolojilerini etkiler. Bu dönemde kadınlık hormonu olan östrojen eksikliğine bağlı olarak saçlar oldukça cansı görünür. Bu da kadınlarda morallerin bozuk olmasına neden olur. Tam anlamı ile bıkkın bir ruh hali egemendir. Bu dönemde ciltteki solgunluğun yanı sıra kan kaybına bağlı olarak da halsizlikler baş gösteriyor. Bu dönemde karın ağrıları üst seviyeye çıkarak çekilmez bir hal alıyor. Regl tablosu ya da bir başka ismi ile regli döneminin 6. ve 12. gününde östrojen hormonunda artışla meydana geliyor. Hormonlardaki yükseliş ile birlikte kadınlar kendilerini daha iyi hissetmeye başlıyor. Bu dönemde hormon seviyelerindeki yükselme saçların ve cildin daha parlak görünmesini sağladığı gibi ruh halinde de önemli değişiklikler meydana geliyor. Bu dönemde sekse sıcak bakılmaya başlanıyor.Regl Döneminde Cinsellik ve Regl Tablosu

13. ve 15. Günlerin Özellikleri Nelerdir?

Regli döneminin 13. ve 15. gün arasında östrojen hormonun yükselmesi ile birlikte etrafta bulunan kokulara karşı duyarlılıkta artış meydana geliyor. Cinsellikten alınan zevk ise en üst seviyeye geliyor. Dönemin 16 ve 30. gün arasında ise östrojen hormonunda yeniden bir düşüş gözleniyor. Progesteron hormonu ise yükselişe geçiyor. Bu dönem aynı zamanda hamilelik için uygun zaman dilimi olarak dikkat çekiyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top