Siyah Noktalar İçin Yulaf Maskesi

Siyah noktalar her cilt tipinde görülebilir fakat daha çok yağlı ciltlerde görülür. Ciltte bulunan fazla yağ temizlenmediğinde gözenekler dolar ve siyah nokta haline gelir. Gözenek kapalıysa siyah, açıksa beyaz tonda olur. Siyah noktaların olduğu yerde sık sivilce görülür. Tıkanan gözenekler bakteri oluşumuna zemin hazırlar. Siyah noktalar sivilce oluşumunun ilk aşamasıdır.

Siyah Nokta Oluşumunun Nedenleri

Siyah nokta oluşumunun tek nedeni yağlı cilt tipi değildir. Ergenlik döneminde hormon seviyelerindeki değişikliklerin meydana gelmesiyle birlikte cilt daha fazla yağlanır ve siyah nokta sayısının artmasına neden olur. Kötü ve dengesiz beslenme de siyah noktaların tetikleyicisidir. Sağlıklı bir cilt için beslenmeye dikkat etmek gerekir. Siyah nokta oluşumunu azaltmak için bazı önemler almak gerekir;

  • Makyaj temizlemeye özen gösterilmeli ve gece asla makyajla yatılmamalıdır. Makyaj gözenekleri tıkar ve siyah nokta artışına olanak verir.
  • Cilt temizliği sonrası cildin kurulandığı havlu temiz olmalıdır.
  • Kişinin kullandığı makyaj malzemeleri uzun süreli olmamalı ve başka bir kişiyle paylaşılmamalıdır. Bu durum siyah noktadan da öte pek çok alerjik reaksiyonlara veya mikrop oluşumuna neden olabilir.
  • Siyah noktaları temizlemek için bantlar, özel sabunlar gibi pek çok kozmetik ürünleri mevcuttur. Ancak kimyasal ürünler cildin daha fazla yağlanmasına neden olabilir. Bu ürünlerden farklı olarak bitkisel evde yapılabilecek yöntemlerle de siyah noktalardan kurtulmak mümkündür.

Siyah Noktalar İçin Yulaf Maskesi

Siyah Noktalar İçin Yulaf Maskesi

Yulaf maskesi cilde bakım yaparak besler. Yulafın içeriğinde kepek ve lif vardır. Mineral tuz ve B grubu vitamin içerir. Yulaf cilt için çok besleyici bir besindir. Yulafın gıda olarak tüketilmesi de çok faydalıdır. Bir avuç dolusu veya bir su bardağı yulafı bir kapta kaynatıp yulaflar süzüldükten sonra yulaflar ezilir ve maske olarak yüze sürülür. 15 dk bekletildikten sonra cilt temizlenir. Haftada 3 kere yapıldığında faydası görülecektir. Hazırlanan karışım bekletilmemeli bir dahaki maske zamanında tekrardan aynı işlemler uygulanarak yeniden hazırlanmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top