Yağlı Saçlar İçin Saç Bakım Önerileri

Güzel görünmenin en önemli sırrı sağlıklı ve canlı görünen saçlara sahip olmaktan geçer. Hem güzel görünmek hem de kolay şekil alan saçlara sahip olmak istiyorsak saç bakımımıza dikkat etmeliyiz. Saç yağlanması her ne kadar bizim hoşumuza gitmeyen bir durum olsa da saç kendisini beklemek için yağ üretir. Bu saç tellerini ve saç derisini besler. Ancak saç yapısının bozulması durumunda saç normalden fazla yağlanır ve saç kökleri kapanabilir ve saçta dökülme meydana gelir. Ayrıca çabuk yağlanan saça şekil vermekte zordur. Yağlı saçlara sahipseniz öncelikle bakıma saç derisinden başlamanız gerekir. Saçı sık sık yıkamak da saç derisinde ki yağ hücrelerinin olduğundan daha fazla çalışmasına sebep olur. Duşa girdiğiniz zaman saçınızı öncelikle ılık su ile yağdan arındırdıktan sonra şampuanlamanız tavsiye edilir. Yağlı saçlar için saç kremi de tavsiye edilmez. Saç kreminin saçtan zor temizlenmesi saçların yağlanmasını hızlandırır. Yağlı saçları kurutma makinesi yerine kendi kendine kurumasını izin vermekte oldukça fayda sağlar. Saç durulması suyuna sirke katmakta saçın yağlı saçların cansız görünmesini engellemek için bir çözüm önerisi olabilir. Haftada bir defa saçınızı duruladıktan sonra son durulama suyuna birkaç kaşık sirke ilave etmek saçın saha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Yağlı Saçlar İçin Kekik ve Biberiye

Bir ölçek biberiye ve bir ölçek kekik 1.5 şu bardağı kaynar suya eklenerek ağzı kapalı şekilde yarım saat bekletilerek demlenir. Ilıdıktan sonra bakımı kürünü sprey şeklinde bir şişeye boşaltarak saç diplerinize masaj yardımıyla iyice yedirin ve bir saat bekledikten sonra yıkayın.

Yoğurt ve Yumurta Maskesi

Elli gram yağsız yoğurt içerisine bir adet yumurta sarısı kırarak iyice karıştırın. Saçınız temiz haldeyken saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Yumurta Sarısı ve Bal Maskesi

İki çay kaşığı balın içerisine bir yumurtanın sarısını kırarak iyice karıştırın. Uzun saçlar için iki yumurta sarısı önerilir. Hazırladıktan sonra saç diplerine masaj yaparak uygulayın ve yarım saat bekleyip saçtan iyice temizlendiğinden emin olana kadar yıkayın. Bu kür saçın daha az yağ salgılamasını ve canlılık kazanmasını sağlar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top