Yaz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Kış aylarında aldığınız kiloları yaz ayları gelince vermeye çabalarız, kış günlerinde hareketsizlikten, soğuk havalarda vücudumuzun yağ depolarını doldurmaya çalışmasından kilo alımı gerçekleşmiş olur. Yaz ayları gelince de kıyafetler bir kenara çekilince fazlalıklar ortaya çıkar ve hummalı bir heyecanla diyet programları diyetisyen, önerileri, kilo verme çabaları başlar. Yaz diyeti dediğimiz kavram bu şekilde ortaya çıkmıştır. Yaz diyeti nedir? Nasıl yapılır? Diye düşünecek olursanız en önemli ve etkili olan hatta en kolayı su tüketiminizi arttırmak olacaktır. Bol miktarda su içmeniz gerekir, yaz günlerinde vücudunuzun suya olan ihtiyaca kış aylarına göre daha fazla artar, terlemeyle birlikte vücudunuz suyu dışarı atar. Gerekli su ihtiyacımızı vücudunuza geri alarak metabolizmanızın hızlı çalışması ve ihtiyacı olan miktarı kazandırmalıyız. Püf nokta olarak metabolizmanızı ne kadar hızlı çalıştırmayı başarırsanız o kadar kolay olacaktır kilo vermeniz.

Yaz Diyeti Nasıl Uygulanır?

İlk başta yapılması gereken ve dikkat isteyen en önemli konu su tüketiminiz olacak çünkü doktorların da tavsiyesi olduğu günde su tüketiminiz en az 2-2.5 lt. olmalıdır. Diğer yapılması önemli olan konu öğün atlama yapılması asla olmamalıdır 3 ana öğün ve 2 ara öğün olacak şekilde kendinize uygun bir planlama yapınız, bu sayede aç kalmayacaksınız sürekli olarak tokluk hissini hissedeceksiniz. Her gün mutlaka yeşil çay tüketerek metabolizmanızın hızlanmasına destek verebilir ve kilo verme yolunuz da faydasını görebilirsiniz.

Karbonhidratlı ve Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun

Makarna, kızartma türevleri, pilav türevleri, çikolata, cips, gazlı ve asitli içecekler, un mamülleri ve türevlerinden kaçınmaya çalışınız bu tarz yiyeceklerin tüketimi halinde kilo vermenizi engelleyebileceği gibi sağlık açısından da zararlı olabilir. Öğünlerinizde özellikle öğlen ve akşam yemeklerinizde mutlaka yoğurt, salata tüketiniz. Ara öğünleriniz de ise diyet bisküviler ve grissini tüketin, çiğ badem, ceviz, kuru üzüm, fındık, meyve tüketerek ara öğünlerini geçire bilirsiniz.

Yaz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Yemeklerde Baharat Kullanınız

Baharatlar metabolizmanızı çalıştırdığı için tüketmenizde fayda olacaktır. Kahvaltılarınız da mutlaka bir adet haşlama yumurta yiyiniz, sabahları erken kalkarak bir bardak ılık su için, akşam saat 20:00 den sonra kesinlikle hiç bir şey yememeye özen gösteriniz.

Yürüyüş Yapın

Haftanın 4-5 günü 45 dk olacak şekilde yürüyüşler yaparsanız kilo verme hızlanacaktır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top