Ayak Mantarının Nedenleri

Ayak mantarı sık sık yaşanan problemlerin başında gelmektedir. Özellikle de erkeklerde daha fazla görülen bir sorundur. Aşağıda verilen bilgilerde ayak mantarı nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler sağlayabilirsiniz. Ayak mantarı sıcak, nemli ve karanlık alanları sevmektedir. Bu ortamları severek mantar mikrobunun ayak derine büyüyüp çoğalması ile başlar. Daha sonra da enfeksiyon oluşumu başlar. Ayak mantarı beraberinde ayakta kaşıntılar, yanmalar, kızarıklıklar ve koku gibi problemleri de beraberinde getirir. Ayak mantarları erken dönemlerde tedavi edilmediği sürece gövde derilerine ve tırnaklara da bulaşabilir. Ayak mantarının nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Ayağın sürekli olarak terlemesi,
  • Uzun süre sıkı ayakkabılar giymek,
  • Yeterince hijyen sağlanmaması,
  • Duş sonrası ayakları iyice kurulamıyorsanız,
  • En son olarak pedikür ve tırnak makaslarını ortak kullanıyorsanız
  • Mantar enfeksiyonunu davet etmiş olursunuz. Yukarıdaki bilgilere dikkat edilmelidir.

Ayak Mantarının Nedenleri

Ayak Mantarının Tedavisi

Mantar enfeksiyonu önleyebilmek ve önüne geçebilmek için mutlaka ilaç tedavisinin uygulanması gerekmektedir. Doğru ilaç kullanımlarına ne kadar erken başlanırsa tedavinin de çabucak geçmesi adına oldukça faydalıdır. Hastalık daha fazla yayılmadan ve ilerlemeden tedavileri yapılmalıdır. Genel olarak bakıldığı zaman tedavi 3 ila 4 haftayı bulabilmektedir. Doktorun verdiği ilaçlar mutlaka düzenli saatler aralığında kullanılmalı ve hiç bir ilaç gecikmeden uygulanmalıdır. Ayak mantar enfeksiyonları genel olarak ilaç tedavilerine iyi cevap vermektedir. İlk öncelikle ayak hijyeni sağlanmalıdır. Günlük yıkama, dikkatli kurulama ve çoraplar her gün düzenli olarak değiştirilmelidir.

  • Ayaklarınızı her gün yıkayın ve pamuklu çoraplar tercih edin.
  • Ortak terlik ya da havlu kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Pedikür setlerinizin size özel olmasına özen göstermelisiniz.

Özellikle de yaz aylarında uzun süreli ve sıkı ayakkabılardan uzak durmalısınız. Yaz aylarında sandalet, terlik veya açık ayakkabılar giymeyi tercih edin. Bu sayede ayak mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlamamış olur ve daha fazla yayılmamasına yardımcı olursunuz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top