Strese Karşı İyi Gelen Besinler

Günün hatta hayatın yükleri omuzlarındaysa, yeni bir eve taşınıyorsan ya da yeni bir iş koşturmacasına girdiysen vb. bu streslerden bedenen ve ruhen yorgunluk duymamak mümkün değil. Sağlık bizim güç kaynağımız. Depresyona girmemek veya depresyondan kurtulmak için stresten kendimizi kurtarmalıyız. Bunun birçok yolu var elbette. Bir yol da yediğimiz yiyecekler. Bizi sakinleştirecek, dinginleştirecek doğru besinleri tercih edersek eğer kendimize verdiğimiz değer doğrultusunda yorgunluk ve stresten kurtulmuş olabiliriz. İşte gün içerisinde tüketebileceğimiz sırlı, faydalı yiyecekler…

Süt Ürünleri ve Yoğurt

Süt ve süt ürünlerinin içinde bulunan tirosin beyinde seratonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu hormon bizi sakinleştirecek özelliğe sahiptir.

Kakao

Kakao denilince akla ilk gelen tabii çikolata. Çikolatanın mutluluk hormonu salgıladığı aşikâr. Aşırıya kaçmadan öğleden sonra 20-30 gr bitter çikolata tüketilebilir.

Bol Bol C Vitamini

C vitamini vücuttan toksinleri atmaya fayda sağlar. Kivi, portakal, mandalina tüketilebilir. Kivi düşük şeker ve yüksek C vitamini içeriyor.Strese Karşı İyi Gelen Besinler

Acı biber

Gün ortası öğle yemeğinde vücut ısısını artırmak da vücudumuzu rahatlatır. En acı biber olmasa da acı biber yemekle beraber kolay tüketilebilir.

Kuruyemiş

Kuruyemişlerin içinde fındık, fıstık, kuru üzüm vb. fazla çeşit mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar.

Doğal Çaylar

Ve tabii doğal çaylar. Kahve içmek yerine çay tüketmeliyiz. Zaten kahve stresi azaltmaz aksine artırır. Gün içerisinde bir çay molası vermek sinirlerimizi zaten yumuşatır. Bir de siyah çay yerine bitki çayını tercih edersek bedenimize ve ruhumuza torpil geçmiş oluruz. Özellikle papatya çayı, yeşil çay, yasemin çayı vb.

Brokoli

Öğle yemeği sırasında tercih edilebilecek olan brokoli salatası vücut direncini artırıcı faktör olabilir.

Muz, Avokado

Muz ve avokado hatta yulaflı yiyecekler hem potasyum minerali hem de seratonin hormonu salgılar. Uyku düzeni sağlar, yorgunluk alır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top