Geçmişten Günümüze Güneş Gözlüğü Modası

Hem yaz hem de kış aylarında kadın ve erkeklerin vazgeçilmez aksesuarlarındandır. Sağlık açısından da oldukça faydalı olan güneş gözlükleri tüm bütçelere göre fiyatlandırılabilir.

İlk Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüğü ilk kez Çin de kullanılmış ve Çinliler tarafından bulunmuştur. Amacı ise insanların düşüncelerini kamufle edebilmek yani gözleri kapatarak düşünceleri gizlemektir. Gözlüğün camı ise duman isi ile karartılıyordu. Gözlük ilk bulunduğunda elle tutuluyor yani sadece mercekten ibaretti. Daha sonra ise EDWARD SCARLETT isimli kişi gözlük sapını buldu ve 1783 yılında ilk gözlük dükkânı açılmış oldu.Geçmişten Günümüze Güneş Gözlüğü Modası

Bu dükkânda gözlükler elde üretiliyordu. Bu yıllarda göz tedavisinde daha olumlu sonuçlar vereceği için mavi ve yeşil renkli gözlük lensleri üretildi.

1930 yılında ise Amerikan Hava Kuvvetleri güneş gözlüğü kullanma kararı aldı. Sadece pilotlara özgü olan o gözlükler zamanla genç kesiminde dikkatini çekmeyi başardı. Filmlere konu olan gözlükler ise 2. Dünya Savaşı sonrasında ise
Hollywood yıldızları tarafından büyük ilgi gördü. Bu durumla güneş gözlüğü askeriyeden sivil hayata geçmiş oldu. Zamanla aksesuar halini alan ve her kıyafete göre ayrı ayrı tasarlanan güneş gözlüğü ayrı bir sektör olmuş oldu. Hatta tıp sektöründe de önemli bir alana sahip olduğu ortadadır.

Gözlüğün yolculuğu perçinli gözlükten taçlı gözlüğe daha sonra ki yıllarda da kelebek gözlükten ise makaslı gözlüğe terfi etti. 21. yüzyılda ise bu durum daha ayrıntılı bir hal alarak renkli lenslere ya da camın şekline gibi daha şık hallere büründü. Güneş gözlüğü kullanmak isteyen bireyler gözlüğün sapından Renkli Lensler rengine ya da merceğine kadar kendisi karar verebiliyor. Hatta kişinin yüz ve göz tipine uygun olarak gözlük sektöründe farklı ve yeni gözlükler üretilmektedir. Moda dünyasında da büyük bir ilgi odağı olan güneş gözlükleri son yıllar da retro modası altında eski gözlüklerin kullanımıyla karşımıza çıkıyor.

Farklı renk seçenekleriyle çocuklar içinde ayrı tasarlanan güneş gözlükleri her zaman kolayca ulaşılabilir. Kapaklı güneş gözlükleri ise son zamanların dikkat çeken ürünleri arasında. Yıllardır gelişimini sürdüren ve değişmekte olan güneş gözlüklerinin daha gelişmesi olağan görünüyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top